۲۷

دی, ۱۳۹۳

خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک

By: | Tags: | Comments: 0

خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک در شرکت نارین تک با استفاده از بهترین مواد و دستگاه های رنگ پودری و توسط مجرب ترین تکنسین ها در این زمینه انجام می شود.

متخصصین شرکت نارین تک فرتاک هر نوع رنگی را با قطعه کار مخصوص شما مطابقت می دهند. جنس قطعه کاری فلزی و  پرداخت کاری های مخصوص  آن نیز با  نوع رنگ انطباق داده می شود. همچنین امکان سفارشی سازی رنگ مورد نظر به دلخواه مشتریان وجود دارد.رنگ های پودری  درصد خطای کمتری دارند و  احتمال پاشیده شدن آنها به خارج از سطح کمتر است.

برای انجام دادن فرآیند رنگ کاری با رنگ پودری الکترواستاتیک و رسیدن به نتایج مطلوب نیاز به افراد متخصص برای رنگزنی با رنگ های پودری  است. این روش به تجهیزات  بسیار پیشرفته و دانش و مهارت در مورد نحوه استفاده از آنها و تشخیص انتخاب نوع  رنگ، نحوه آماده سازی آن و نحوه آماده سازی زیر لایه ای که قرار است رنگ زده شود و  محلی که رنگ زنی باید در آنجا صورت بگیرد، نیاز دارد.

برای نوسازی قطعات و تجهیزات فلزی در شرکت نارین تک فرتاک پس از انجام سند بلاست و فرآیند های زیرکاری رنگ ، قطعه مورد نظر با رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ آمیزی  می شود. پرداخت کاری های صورت گرفته صورت گرفته و پوشش رنگ الکترواستاتیک باعث می شود که سطح فلز  تمیز و زیبا شود، به طوری که به نظر می رسد قطعه فلزی تازه ساخته شده است.

فیلم خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک در شرکت نارین تک فرتاک:

رنگ پودری چیست؟

رنگ پودری تا به الان جدیدترین روش برای رنگ کاری و پوشش سطوح در کاربردهای عمومی و صنعتی است. این شیوه ابتدا در حدود  سال  ۱۹۶۷ در استرالیا مورد استفاده قرار گرفت.

رنگ پودری تکنیک استعمال رنگ خشک برای پوشش یک قطعه است. پوشش عمل آوری شده نهایی  مشابه یک رنگ مرطوب دولایه است. در رنگ کاری های مرطوب معمولی مثل رنگ کاری خانه،مواد جامد در یک حامل مایع معلق هستند و پس از رنگ کاری باید در معرض هوا قرار بگیرند تا خشک شوند.

رنگ پودری یک روش پیشرفته برای رنگ کاری و پوشش دهی ، برای تقریبا هر نوع فلز است که هم برای مصارف شخصی و هم در صنعت کاربرد دارد. پودری که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد ترکیبی از ذرات ریز رنگدانه و رزین است که به صورت  باردار شده و  بر روی سطح مورد نظر افشانده می شوند. ذرات باردار پودر به سطوح فلزی که آن ها نیز با قطب مخالف باردار شده اند می چسبند سپس پودر در یک کوره ی عمل آوری حرارت داده می شود تا ترکیب و تبدیل به یک پوشش صاف شود. نتیجه یک پرداخت کاری یکپارچه، ماندگار، با کیفیت و جذاب است. رنگ پودری الکترواستاتیک رو به رشد ترین فن آوری رنگ آمیزی است و بیش از ۱۰ درصد از کاربردهای رنگ آمیزی صنعتی با پوشش رنگ گودری صورت می گیرد.

فن آوری  الکترواستاتیک

رنگ های پودری  فرآیند رنگ کاری است که در آن برای چسبیدن رنگ به سطح فلز از قطب های مثبت و منفی و اصل جذب قطب های نا همنام استفاده می شود. در این فرآیند تجهیزات رنگ کاری با یک قطب الکتریکی باردار می شود، در حالی که اشیا فلزی که باید رنگ شوند با قطب مخالف باردار می شوند. با پاشیده شدن رنگ بر روی شی فلزی ، رنگ جذب سطح فلز می شود و با زیر لایه آن پیوند مغناطیسی ایجاد می کنند. نتیجه ای که از این عمل بدست می آید سطوح فلزی هستند که به خوبی رنگ کاری شده اند و رنگ بیش از حدی بر روی آنها پاشیده نشده است. نیروی  به قدری قدرتمند است که رنگ را به سمت تمام  گوشه ها و زوایای فلز می کشد و پوشش هموار،  صاف و بدون ایجاد ضایعه ای ارائه می کند. دیگر ویژگی برجسته این رنگ ها این است که به سرعت خشک می شوند.

نتیجه نهایی که استفاده از فن آوری  عرضه می کند زیرلایه ای هموار و تمیز است که به خوبی رنگ کاری شده است و سطح با دوام و سفتی دارد. رنگ های پودری  با توجه به ماهیت فرآیند رنگ آمیزی بسیار سفت هستند و به خوبی با سطوح پیوند برقرار می کنند. این رنگ ها با دوام و زیبا هستند. همچنین، با استفاده از این فن آوری، رنگ پودری الکترواستاتیک  کمترین اختلال را در اطراف محل رنگ کاری ایجاد می کنند.

کاربردها

رنگ پودری الکترواستاتیک   را  برای سطوح فلزی ، فولاد، آلومینیوم، مس ، گالوانیزه یا هر ماده رسانای دیگر می توان مورد استفاده قرار داد.  رنگ پودری الکترواستاتیک  در بخش راه اندازی کارخانه ها استفاده زیادی دارد. در این بخش قطعات فلزی ساخته شده، پرداخت کاری می شود و پس مونتاژ شدن یا جوش خوردن  و اجرای عملیات زیر کاری رنگ توسط رنگ پودری الکترواستاتیک  رنگ می شوند. این نوع رنگ در بسیاری از تجهیزات ، قطعات و اشیای فلزی  سیار یا غیر سیار مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر رنگ کاری قطعات تازه ساخته شده ، استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک برای نوسازی قطعات فرسوده نیز بهترین گزینه است.

رنگ های پودری  همچنین برای موارد زیر مناسب هستند:

 • کاور و بدنه فلزی دستگاه ها
 • تجهیزات صنعتی
 • کابینت های فلزی
 • نرده های فلزی یاآهنی

مراحل رنگ کاری

قبل از رنگ کاری باید عملیات زیر کاری رنگ انجام شود. آماده سازی سطح و اجرای عملیات زیر کاری رنگ برای به دست آوردن بهترین نتایج از رنگ پودری الکترواستاتیک از اهمیت زیادی برخوردار است. آماده سازی بسته به شرایط، ماده یا کاربرد نهایی پروژه تا پنج مرحله  می تواند باشد. این مراحل باعث می شوند که در هنگام رنگ کردن پودر به بهترین شکل به سطح بچسبد.

پس از آماده سازی سطح پودر با یک اسپری تفنگی به قطعه که بر روی زمین قرار گرفته است، پاشیده می شود.

پودر قبل از اینکه داخل اسپری فرستاده شود، تبدیل به مایع می شود تا دانه های پودر مجزا شوند و بار ی که در پودر بکار می رود بهبود پیدا  کند و پودر راحت تر در اسپری جریان پیدا کند

از آنجایی که ذرات پودر به صورت ی باردار می شوند، پودر در حین حرکت به سمت قطعه کار به تمامی سطوح قطعه جذب می شود و دور تا دور قطعه را می پوشاند . با جمع آوری پودری که جذب قطعه نشده، از قطعه عبور کرده است و تصفیه آن، بازده فرآیند ۹۵ درصد افزایش پیدا می کند.

تا زمانی که بار  بر روی پودر وجود داشته باشد، پودر به قطعه می چسبد. به منظور اینکه پوشش بدست آمده  با دوام و در برابر خراش مقاوم باشد، اقلام رنگ پودری الکترواستاتیک در یک کوره قرار داده می شوند و بسته به نوع پودر در دمای بین ۱۶۰ تا ۲۱۰ درجه سانتی گراد حرارات داده  می شوند.

رنگ پودری الکترواستاتیک را می توان برای قطعات با ضخامت های مختلف بکار برد. برطبق استانداردها، پودر رنگی ترموست در مصارف داخلی برای قطعه کارهایی با حداقل ۲۵ میکرون ضخامت و برای مصارف خارجی برای قطعه کارهایی با حداقل ۶۰ میکرون ضخامت قابل استفاده هستند. محاسبه ضخامت کمینه نیازمند دقت بالایی است، زیرا بعضی از پودرها قطعاتی که ضخامت کمتر از ۶۰ یا ۸۰ میکرون دارند را به خوبی پوشش نمی دهد. بعضی از رنگ های سفید برای پرداخت کاری کامل حدود ۷۵ میکرون ضخامت نیاز دارد.

خط رنگ کانوایر

انجام عملیات رنگ پودری الکتروستاتیک در شرکت نارین تک فرتاک به شیوه غوطه وری استاتیک و با استفاده خط انتقال هوایی یا کانوایر انجام می شود .

سیستم کانوایر از نوع تمام اتوماتیک و برای سرعت های مختلف طراحی شده است . در این روش که به صورت خودکار و زنجیر سقفی اجرا می شود، رنگ مایع درون حوضچه ای متناسب با اندازه قطعه ریخته شده و سپس قطعه که توسط دستگاه استاتیک بار مخالف رنگ را به خود گرفته توسط  آویز های کانوایر وارد حوض رنگ می شود و از آن خارج می گردد و سپس به کوره تونلی منتقل می شود تا پخته شود.

استفاده از  سیستم خط رنگ کانوایر موجب انتقال منظم و پیوسته قطعات و بهبود قابل توجه عملکرد رنگ کاری می شود. بهره گیری از این سیستم همچنین موجب پوشش دهی یکنواخت و با کیفیت بالای رنگ می شود و از چسبیدن گرد و غبار و ذرات به قطعه رنگ کاری شده جلوگیری می کند.

در ادامه تصاویری از تجهیزات خط رنگ کانوایر در شرکت نارین تک فرتاک را مشاهده می کنید :

انتخاب رنگ

رنگ های پودری از لحاظ نوع رنگ و پوشش دهی تنوع زیادی دارند. برای انجام رنگ آمیزی با رنگ پودری الکترواستاتیک امکان انتخاب هر رنگ دلخواه و تطبیق رنگ با دقت بالایی وجود دارد.

شرکت نارین تک فرتاک رنگ های پودری با کیفیت و استاندارد متنوعی را عرضه می کند. تنوع رنگ  بالای این رنگ ها طیف وسیعی از انتخاب های ممکن را در اختیار شخص قرار می دهد و امکان سفارش هر رنگ مخصوصی وجود دارد.

رنگ های پودری علاوه بر تنوع رنگ نامحدود، انواع پرداخت کاری های مختلفی دارند که شامل  پرداخت کاری های صاف ، اطلسی، براق، بسیار براق، شکلاتی، شفاف، رنگین کمانی، فلورسنت، چین دار و  چکشی و می شوند. رنگ های پودری شفافیت و جلای بیشتری دارند. بافت های رنگ پوری شامل سطوح صاف تا پرداخت کاری های چین دار یا مات می شود . بافت های زبرنیز برای مخفی سازی نواقص سطح طراحی می شوند.

دوام و ماندگاری

رنگ پودری الکترواستاتیک  برای مصرف کننده ها، کسب و کارها و صنایع یکی از مقرون به صرفه ترین ،ماندگارترین و با کیفیت ترین پرداخت کاریها را  بر روی هر نوع فلز ارائه می کند. سطوحی که پرداخت کاری رنگ پودری الکترواستاتیک دارند نسبت به شکسته شدن، خراش برداشتن، کم رنگ شدن و فرسایش در مقایسه با پوشش های دیگر مقاوم تر هستند.

نگهداری

پس از انجام عملیات رنگ کاری، از پودر رنگی باید تا جای ممکن در برابر آسیب های ناشی از خراش مواد شیمایی محافظت کرد. به هر حال به دلیل استحکام  و کیفیت بالای رنگ پودری الکترواستاتیک نگهداری از آن مساله به مراتب راحت تری است. ممکن است پس از مدتی بر روی سطح رنگ پودری الکترواستاتیک، دوده و کثیفی ایجاد شود  که به راحتی با استفاده از مواد شوینده موجود در بازار شسته می شود. به منظور بالا بردن طول عمر و دوام رنگ پودری الکترواستاتیک، باید آن را در یک اساس منظم باید شست (حداقل هر شش ماه یک بار در مصارف شخصی و در محیط های صنعتی و دریایی در مدت زمان کمتر). رنگ پودری الکترواستاتیک بهتر است با آب وصابون تمیز و شسته شود.

وقتی قطعه کارهایی که رنگ پودری الکترواستاتیک روی آنها استعمال شده بدون اینکه به رنگ پودری الکترواستاتیک آسیبی وارد شود در محل مورد نظر خود نصب شوند و به صورت منظم از آنها نگهداری شود، بسیار با دوام خواهند بود. رنگ پودری الکترواستاتیک که به درستی بر روی قطعه کار پاشیده شده باشد مثل پوشش های رنگ سنتی به مروز زمان شکسته، ترک خورده یا پوسته پوسته نمی شود.

مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک

 • رنگ پودری الکترواستاتیک یک پوشش رنگ بسیار یکنواخت و با کیفیت را عرضه می کند و یک روش کارآمد برای پرداخت کاری سطوح است، که مستحکم ، و در برابر خراش مقاوم است. این رنگ ها ساختار بسیار محکمی دارند و قطعه رنگ کاری شده توسط آن نسبت به عوامل محیطی ( مانند حرارت ، رطوبت ، سایش، ضربه، اشعه فرابنفش خورشید و خوردگی و .. ) مقاوم تر خواهد بود و دوام بیشتری خواهد داشت.
 • این رنگ ها را می توان بر روی طیف وسیعی از فلزات با ضخامتی بین کمتر از یک میلی متر تا بیش تر از ۲۰ میلی متر بکار برد که به نیازمندی ها و نوع پوشش رنگ بستگی دارد.
 • یکی از مزیت های دیگرپوشش رنگ پودری الکترواستاتیک نسبت به پوشش رنگ مایع این است که زمان لازم برای آماده شدن رنگ و بهره برداری از قطعه کار سریع تر است. انجام عملیات رنگ کاری با رنگ الکترواستاتیک بسیار سریع است و پس آن این رنگ ظرف کمتر از ۲۴ ساعت خشک می شود و آماده تحویل است.
 • رنگ های پودری همیشه ارزان ترین رنگ های موجود در بازار نیستند، اما اغلب بنا به دلایل مختلف  هوشمندانه ترین و مقرون به صرفه ترین انتخابی هستند که می توانید داشته باشید
 • رنگ پودری الکترواستاتیک همچنین از محیط زیست حفاظت می کند. در حالی که رنگ های مایع حاوی حلال هایی هستند که آلاینده های به نام ترکیبات آلی فرار دارند، رنگ های پودری حلال ندارند و مقدار بسیار ناچیزی از ترکیبات آلی فرار را در جو آزاد می کنند و از این رو در طول این نوع رنگاری برخلاف رنگ مایع هیچ ماده سمی مضری تولید نمی شود و در نتیجه به محیط زیست آسیبی وارد نمی شود.
  حذف ترکیب آلی فرار و کاهش پسماند باعث صرفه جویی در هزینه ها نیزمی شود و به شرکت ها کمک می کند تا بهتر بتوانند با مقررات سازمان حفاظت از محیط زیست خود را مطابقت دهند.
  علاوه براین، ذرات رنگ پودری الکترواستاتیک که به اطراف پاشیده می شوند را می توان جمع آوری کرد و آنها را مجددا مورد استفاده قرار داد و در نتیجه بازده این رنگ ها بالای ۹۰ درصد است.

 

برای اطلاعات بیشتر با تلفن کار خانه تماس بگیرید

۰۲۱-۵۶۲۳۶۷۵۰