۱۵

دی, ۱۳۹۵

با توسعه بانکداری الکترونیک، مسوولیت بانک‌ها بیشتر می شود

By: | Tags: | Comments: 0

با توسعه بانکداری الکترونیک، مسوولیت بانک‌ها بیشتر می شود

بانک مرکزی در سیستم بانکی دنیا وظیفه سیاست گذاری و نظارت دارد. بانک مرکزی قوانین سیستم بانکی را تنظیم و سیاست‏های مرتبط با بازار پول را تهیه می‏کند که نتیجه آن، افزایش اقتدار و یکپارچگی در نظام بانکی و البته تاثیرگذاری بیشتر روی اقتصاد است. بانک مرکزی اتحادیه اروپا نیز سیاست‏های یکپارچه ‏ای برای مقابله با فساد در بانکداری الکترونیک تهیه کرده است. طبق قانون تصویب شده در بانک مرکزی اتحادیه اروپا که در تمام بانک‏های این اتحادیه لازم ‏الاجراست:

۱-همه مشتریانی که خواهان استفاده از سیستم‏های بانکداری الکترونیک هستند، باید در مورد ویژگی اصلی خدمتی که استفاده می‏کنند اطلاع داشته باشند.

۲-باید تمام شرایط و بندهای مرتبط با استفاده از این خدمت در اختیار افراد قرار بگیرد و افراد بعد از کسب آگاهی لازم در این زمینه از آن استفاده کنند.

۳-هزینه استفاده از سیستم بانکداری الکترونیک باید به افراد اعلام شود. این هزینه می‏تواند شامل هزینه‏ های مرتبط با نقل و انتقال پول از طریق نظام بانکی الکترونیکی، مالیات بر حساب، هزینه‏های استفاده از این سیستم و… باشد.

۴-باید محدودیت‏های استفاده از سیستم بانکداری الکترونیک برای مصرف‏ کنندگان تشریح شود و آنها با آگاهی لازم در مورد این محدودیت‏ها از آن استفاده کنند.

۵- باید آموزش‏های لازم برای استفاده از این سیستم به مشتریان داده شود و در صورت نیاز، آموزش حضوری همراه با هشدار دادن در مورد خطرهایی که استفاده از این روش دارد، انجام شود.
———
♦️♦️♦️ ادامه
در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید