۲۰

ارد, ۱۳۹۶

حرکت به سمت دیتاسنترهای سیار ماژولار نارین تک فرتاک

By: | Tags: | Comments: 0

از آنجا که بیش از ۵۰ درصد هزینه ها و زمان ساخت و بهره برداری از یک مرکز داده، متعلق به تامین و یا ساخت تجهیزات زیرساختی آن است. مراکز داده سیار در برخین موارد جایگزین مراکز داده ثابت می‌شوند که این مراکز علاوه بر برخورداری از مزایای بسیار مانند جا به جایی و نصب آسان، توسعه پذیری بالا و قابلیت استفاده در شرایط گوناگون و متنوع، هزینه های ایجاد و بهره برداری از یک مرکزداده را در مقایسه با مراکزداده سنتی کاهش می دهند.

✅از سوی دیگر آنچه امروزه به عنوان نوع مدرن و کاربردی مراکز داده مورد استفاده است، مراکز داده ماژولار است. دیتاسنتر ماژولار در اصل، روش، مفهوم و راهکاری است که طی آن یک دیتاسنتر با بکارگیری مکرر ماژول های پیش ساخته، آماده طراحی و اجرا می شود. این مفهوم در طراحی دیتاسنترها اولین بار با استفاده از کانتینرهای استانداردی که برای حمل و نقل استفاده می‎شوند پیاده سازی شد و به همین دلیل برخی افراد اشتباهاً دیتاسنتر ماژولار را با کانتینردیتاسنتر یکسان می‌دانند.

✅اما ویژگی ماژولاریتی یکی از ویژگی های خاص برای هر دستگاهی می‌باشد دلیل آن هم این است که زمانی که یک ماژول نیاز به تعمیر پیدا کرد می‌توان آن را به صورت HOT Swap تعویض و جایگزین کرد و به عبارت دیگر در سیستم ماژولار می‌توان توسعه پذیری و مقیاس پذیری را ساده تر پیاده سازی کرد.

✅اما کانتینردیتاسنتر یک محصول است که در آن سیستم الکتریکی، سیستم خنک کننده، رک و … تعبیه می شود؛ حال آنکه دیتاسنتر ماژولار، روش و راهکاری است که برای طراحی دیتاسنترها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، تعداد زیادی از اجزاء پی -ساخته برای مونتاژ کردن دیتاسنتر بکار گرفته می شود.

✅بر این اساس می توان نتیجه گرفت که کانتینردیتاسنتر می تواند جزئی از یک دیتاسنتر ماژولار باشد، اما منظور از دیتاسنتر ماژولار لزوماً بکارگیری راهکار دیتاسنترهای کانتینری نیست. ممکن است یک دیتاسنتر ماژولار به طور کلی با استفاده از کانتینر دیتاسنتر پیاده سازی شده باشد و دیتاسنتر ماژولار دیگری برای پیاده سازی زیرساخت الکتریکی و مکانیکی خود به جای بکارگیری کانتینر دیتاسنتر از UPSها، تابلوهای برق و چیلرهای ماژولار استفاده کند.

✅در این راستا شرکت توانمند داخلی نارین تک فرتاک نسبت به طراحی و تولید “دیتاسنتر سیار ماژولار” اقدام کرده است. دیتاسنتر شرکت نارین تک فرتاک، مشابه داخلی ندارد و با توجه به ماژولار بودن آن در دنیا نیز نمونه ای با این قابلیت های ویژه و منحصر به فرد وجود ندارد.

برای آشنایی بیشتر با دیتاسنتر ماژولار و شرکت نارین تک فرتاک لینک ادامه را بخوانید:

http://asrebank.ir/news/117035

photo_2017-05-10_14-31-56
در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید