۲۳

دی, ۱۳۹۳

خدمات ساخت رک ،پچ پنل، سینی و سایر قطعات

By: | Tags: | Comments: 0

شرکت نارین تک فرتاک آماده پذیرش سفارش طراحی و ساخت انواع رک های شبکه ، رک های دیواری و رک های ایستاده در ابعاد مختلف و ساخت انواع قطعات رک از جمله پچ پنل ، سینی رک ، ریل و .. می باشد .

رک ها و کابنت های سفارشی رک هایی هستند که کاربردها و ابعاد منحصر به فردی دارند. ساخت این رک ها نیازمند بهره گیری از فرآیند های پیشرفته ورق کاری و ساخت محفظه های فلزی سفارشی توسط متخصصین مجرب می باشد. شرکت نارین تک فرتاک با استفاده از پیشرفته ترین ابزار ها  و روش های مهندسی و طراحی نرم افزاری در زمینه ساخت سفارشی رک و تمامی قطعات آن به مشتریان در زمینه طراحی و ساخت رک کمک می رساند . در این شرکت انواع رک با ابعاد دلخواه و کارایی منحصر به فرد طراحی و تولید می شود .

انواع رک 

رک دیواری: رک های دیواری قابلیت نصب در ارتفاع را دارند . این رک ها معمولا دارای ارتفاع های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند . یونیت واحد سنجش ارتفاع رک است و معادل ۵/۴۳ میلی متر می باشد . عمق این رک ها نیز متفاوت است  و در سایز های استاندارد می تواند ۲۹، ۳۵ ، ۴۵ یا ۶۰ سانتیمتر باشد. پنل های کناری این رک ها برای دسترسی به تجهیزات داخلی کاملا باز می شوند همچنین امکان چرخش رک تا ۱۰۰ درجه برای دسترسی به پشت رک نیز برای کاربر وجود دارد.  برخی از آن ها کاملا باز می شود.

رک ایستاده :در این رکها ، انواع پچ پنل ، سوئیچ ، سرور ، یو پی اس و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی یکجا جمع می شوند. این رک ها از بالا و پایین ورودی کابل دارند و از چهار طرف پنل های آن ها قابل باز شدن برای دسترسی کاربر به تجهیزات داخلی است. ارتفاع این رک ها در حالت استاندارد می تواند ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد و عمق آن ها نیز می تواند  ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر یا بیشتر باشد.

ساخت رک و قطعات آن

در ادامه برخی اطلاعات مفید در مورد ساختار و تجهیزات جانبی رک به منظور تسهیل سفارش ساخت رک ارائه شده است :

rak1

فریم رک سرور: انتخاب فریک رک سرور مهم ترین بخش در مرحله طراحی است. به منظور اینکه بتوانید بهترین و مناسب ترین فریم رک را برای محیط کاری خود انتخاب کنید، به ملاحظات مرتبط با رک که در ادامه عرضه شده است توجه فرمایید.

اندازه محفظه کابیت رک: انتخاب اندازه مناسب برای ر سرور به دو عامل اصلی بستگی دارد: نوع تجهیزات مورد نیاز برای نصب رک و میزان تجهیزاتی که به فضای محفظه رک سرور نیاز دارند. نکته اصلی در ساخت یک رک سرور مناسب برنامه ریزی است. در حالت ایده ال، کابران باید تعداد واحدهای رک مورد نیاز را محاسبه کنند و همچنین توسعه های که در آینده می خواهند صورت دهند را به خاطر داشته باشن زیرا وقتی رک سرور ساخته شد، نمی توان به یونیت های رک اضافه کرد. در صورتی که به وسایل جانبی دیگری مثل پایش محیط زیستی، باتری و مدیریت برق از راه دور نیاز باشد، به منظور نصب این تجهیزات به صورت افقی و عمودی فضای رک در جلو و عقب باید بیشتر شود.

اهمیت ابعاد داخلی محفظه رک : ابعاد داخلی باید به عنوان راهنمایی برای سنجش اندازه و میزان تجهیزاتی که کاربر می تواند  بر روی محفظه های رک سرور نصب کند، مورد استفاده قرار بگیرد. سنجش ارتفاع با اندازه گیری فاصله بلندترین نقاط هر ریل کناری به پایین ترین قسمت بدنه رک انجام می شود.عمق داخلی با اندازه گیری فاصله درهای عقبی و جلویی بدست می آید. در نهایت، سنجش پهنای داخلی با اندازه گیری یک پنل کناری تا پنل کناری دیگر بدست می آید.

در هنگام سنجش ابعاد داخلی باید نیازمندی های مرتبط با نصب رک از جمله تجهیزات و وسایل جانبی که عموما در داخل قسمت پشتی یا کناری کابیت ها نصب می شوند  را نیز در نظر گرفت.فضای بیشتر را می توان در طول ساخت رک تنظیم کرد تا تجهیزات رک بتوانند در کنار، پشت و جلو نصب شوند. علاوه براین، فضای های کمکی برای جاسازی سیستم های تهویه، کابل های حجیم برق و نیازمندی های مدیریت کابل فضا کافی در اختیار شما قرار می دهند.

اهمیت ابعاد خارجی محفظه رک : تعیین موقعیت رک سرور در تجهیزات میزبانی سرور یا مرکز داده اغلب تا زمان تحویل رک نادیده گرفته می شود. کاربران حتما باید تعیین کنند که آیا ابعاد خارجی نهایی رک سرور به خوبی در درگاه ها و موانع دیگر مکان مورد نظر جا می گیرد. عوامل محیطی از قبیل ارتفاع سطح و مقررات فضای باز در مرکز داده یا  مرکز سرور باید به دقت بررسی شوند. همچنین، در صورتی که رک سرور ها باید از طریق پلکان و آسانسور به محل نهایی منتقل شوند، ابعاد پلکان و آسانسور نیز باید مد نظر قرار گیرد.

ملاحظاتی مثل وزن و ارتفاع رک سرور عواملی مهمی هستند که در حین انتقال رک سرور از جایی به جای دیگر باید در نظر گرفته شوند. رک های سرور مخصوص ممکن است بیش از ۳۰۰ پوند وزن  و تا ۷ فوت ارتفاع داشته باشند. رک سرورها اقلام بزرگی هستند که در حین جابجایی، چرخاندن در کناره ها، بالا بردن از پله ها و قرار دادن در فضاهای تنگ به ملاحظات قابل توجهی نیاز دارند. لطفا مطمئن شوید که پس از نهایی کردن سفارش محفظه های رک، فضای کافی برای آنها ایجاد شده است.

یونیت چیست؟ یونیت رک یک واحد فضای باز استاندارد برای سنجش فضای مورد نیازتجهیزات نصب رک است. هر واحد رک ۱٫۷۵ اینچ ارتفاع دارد. به منظور محاسبه فضای قابل استفاده محفظه رک، فقط کافی است که تعداد کل واحدهای رک را در ۱٫۷۵ اینچ ضرب کنید. برای مثال، یک محفظه رک ۴۴ واحدی ۷۷ اینچ فضای قابل استفاده داخلی دارد.

محاسبه تعداد یونیت مورد نیاز : بسیاری از مدیران مرکز داده ارتفاع محفظه رک مورد نیاز را با تعیین  تعداد یونیت رک بهینه محاسبه می کنند.برای مثال، اگر کاربران مطلع هستند که برنامه های آتی مستلزم اضافه کردن ۲۰ سرور رک دو واحدی است، آنها به یک محفظه رک ۴۴ واحدی نیاز دارند. این محفظه ارتفاع داخلی کافی برای تقریبا ۲۰ سرور، فضا کافی برای یک پچ پنل ۱ واحدی و ۱ باتری پشتیبان UPS 2 واحدی را فراهم می کند.

پچ پنل : وظیفه اصلی پچ پنل (patch panel) اتصال تجهیزات شبکه ای به کابل های شبکه است . در واقع تجهیزات به طور غیر مستقیم و از طریق پچ پنل به کابل ها وصل می شوند . از طریق به کار بردن پچ پنل گسترش و تغییرات شبکه بسیار آسان تر خواهد شد .

ریل های رک: محفظه های رک سرور با ریل های عمومی ( سوراخ های مربعی شکل با مهره های کشویی) یا ریل های آویز دار تولید می شوند. تمامی ریل های رک از جنس فولاد با ضخامت ۱٫۸ اینچ یا بیشتر ، هستند و برای بیشینه سازی محافظت پرداخت کاری گالوانیزه دارند. ریل های عمومی تجهیزات شبکه سازی و نصب رک با پهنای ۱۹ اینچ و تقریبا تمامی تجهیزات سرور را پشتیبانی می کنند. برای نصب تجهیزات بر روی ریل های عمومی ، پیچ و مهره های کشویی مورد نیاز است. ریل های EIA 1032 استاندارد از تجهیزات شبکه سازی و نصب رک با پهنای ۱۹ اینچ و بعضی از تجهیزات نصب رک پشتیبانی می کنند. شایان ذکر است که تمامی تجهیزات قابل نصب با الگوی سوراخ EIA 1032 در ریل های استاندارد مطابقت ندارند.ریل های استاندارد امکان استفاده از مهره های کشویی را نیز فراهم نمی کند.

rak3

انتخاب ریل های رک : این مساله به تجهیزاتی بستگی دارد که بر روی محفظه رک نصب می کنید. اغلب تجهیزات شبکه سازی و رک مثل هاب، روتر، پچ پنل و غیره با استاندارد EIA مطابقت دارند. با این حال، بعضی از تولید کنندگان  وسایل جانبی رک و سرور کیت های رک ایی را برای کمک به اتصال تجهیزات به ریل های عمومی ارائه می کنند. با این نمونه، پیچ و مهره های کشویی بیشتر به منظور نصب این نوع تجهیزات رک در یکی از کابینت های سرور مورد نیاز هستند.

درهای جلو و عقب: درهای جلو در اندازه ها و با سیستم های تهویه مختلف ساخته می شوند. امکان قفل کردن در ها نیز با تکنولوژی های مختلف وجود دارد.

rak5

پنل بالایی رک : پنل بالایی به محکم شدن سرورها و تجهیزات رک ارزشمند در برابر اشیایی خارجی که ممکن است از بالا وارد رک سرور شود، کمک می کنند. پنل های بالایی را می توان با شیارهای سوراخ دار برای تهویه بیشتر به همراه سوراخ های منگنه ای برای مسیرهای مدیریت کابل مکمل سفارش داد. پنل هایی بالایی همچنین برای قرار دادن فن ها به منظور عبور هوای گرم از محفظه طراحی می شوند.

rak6

پنل های جانبی : پنل های کناری برای مسائل امنیتی عرضه می شود و در سه نوع، ثابت، قابل تعویض مستحکم و هواکش دار موجود هستند.

rak8

پنل کناری قابل تعویض کابینت رک سرور: پنل های کناری مستحکم قابل تعویض:  در صورت نیاز به دسترسی چند وقت یک بار از سمت کناری به تجهیزات، یا در صورتی که می خواهید محفظه های رک را کنار هم قرار دهید، این نوع پنل های کناری توصیه می شود. در صورتی که دو یا چند رک سفارش دهید، تنها به دو مجموعه پنل کناره های راست و چپ در دو طرف ردیف محفظه های خود نیاز دارید، رک هایی که در وسط قرار دارند به پنل های نیازی ندارند، زیرا کنار هم قرار گرفته اند. این پنل های کناری این امکان را برای شما فراهم می سازد تا به قسمت کناری کابینت خود بتوانید دسترسی داشته باشید. درها در سمت جلو چفت هایی دارند و می توان آنها را آزاد کرد. پنل ها در هنگام آزاد شدن مانند درها باز می شود. هر پنل کناری قابل تعویض .۷۵ اینچ به پهنای کابینت اضافه می کند. در صورتی که برای کابیت فضا در اختیار دارید این مساله را در حین محاسبه در نظر بگیرید.

پنل های  کناری مستحکم ثابت: این پنل ها برای افرادی که نمی خواهند از کناره ها به تجهیزات خود دسترسی داشته باشند یا یک رک خریداری می کنند و نمی خواهند در آینده محفظه های رک خود را گسترش دهند یا کنار هم بچینند، گزینه مقرون به صرفه ای به حساب می آید.

پنل های  کناری ثابت: این پنل ها برای افرادی که نمی خواهند از کناره ها به تجهیزات خود دسترسی داشته باشند یا تنها یک رک خریداری می کنند و نمی خواهند در آینده محفظه های رک خود را گسترش دهند یا کنار هم بچینند، گزینه مقرون به صرفه ای به حساب می آید.

پایه های رک: برای رک های که بار نسبتا سنگینی را تحمل می کنند، پایه های رک باعث ثابت نگه داشتن کابینت ها می شوند و تضمین می کنند که رک سرور نمی افتد.

چرخ ها : چرخ ها به انتهاب کابینت های سرور متصل می شود تا بتوان رک ها را در مرکز داده انتقال داد. دو چرخ از این چهار چرخ قفل  می شوند تا به چرخ نخوردن رک سرور کمک کنند.

ترازگیر : ترازگیرها در صورت نصب چرخ ها مورد استفاده قرار می گیرند تا تضمین کنند که رک وقتی از یک جا به جای دیگر منتقل شد، مسطح باقی می ماند. چرخ ها و ترازگیرها با همدیگر بر روی رک سرور نصب می شود تا ثبات حداکثری را برای آن فراهم کنند.

سینی رک : قانون کلی این است که ۶ اینچ کمتر از عمق کابینت برای تمامی کابیت های چهارپایه ای سنجیده شوند. این سنجش باعث محاسبه عمق قفسه بهینه برای محفظه کابین مخصوص شما می شود. همچنین در نظر داشته باشید که ریل ها اغلب در فاصله ای کمتر از عمق واقعی ابعاد داخلی قرار می گیرند.

rak10

سینی مسطح ساده:  سینی های مسطح ساده که گاهی اوقات سینی رک ثابت یا ساکن نیز نامیده می شوند بر روی تمامی ریل های یک محفظه الکترونیکی/ رک سرور چهار پایه نصب می شوند. سینی های مسطح به دلیل طراحی ساده ای که دارند اغلب کمتر از ۱ واحد فضای سطح را اشغال می کنند.

قفسه قابل تنظیم: سینی های قابل تنظیمی که ظاهری شبیه سینی های مسطح دارند به کل ۴ ریل یک محفظه LAN / رک سرور چهار پایه متصل می شوند. تفاوت اصلی بین این دو نوع سینی در این است که دسته های پشتی سینی قابل تنظیم ۴ اینچ کمتر از عمق سینی و ۴ اینچ بیشتر از عمق سینی قابل تنظیم هستند. برای مثال، یک سینی قابل تنظیم را می توان بر روی پایه هایی که عمق آنها بین ۱۴ تا ۲۲ اینچ است، قابل نصب می باشند.

سینی های مخصوص کار سنگین: این نوع از سینی ها به شکلی ساخته می شود تا نیازهای نصب خاصی را برآورده سازند. این نوع سینی ها یک واحد کامل فضای رک را اشغال می کنند و تا وزن ۳۰۰ پوندی را تحمل می کنند. این سینی ها به کل ۴ ریل یک رک سرور چهار پایه متصل می شوند.

سینی صفحه کلیدی متحرک: این سینی مخصوص برای صفحه کلیدهای بهینه رک طراحی شده اند. این سینی به کل چهار ریل یک محفظه رک سرور ۴ پایه متصل می شوند.

سینی مسطح مشبک: سینی های دریجه دار مشابه سینی های استاندارد هستند، اما شیارهای تهویه ای دارند که باعث گردش هوای بیشتر بین واحدهای رک می شود. سینی های دریچه دار در کل چهار ریل یک کابینت سرور چهار پایه نصب می شوند.

سینی کشویی متحرک: سینی های کشویی به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند که  تجهیزاتی که بر روی  رک نصب نمی شود و اغلب مورد نیاز هستند، را در رک سرور قرار دهند. این سینی ها بر روی کل ۴ ریل یک رک سرور چهار پایه نصب می شوند.

سینی صفحه کلیدی متحرک: این نوع سینی ها برای قرار دادن صفحه کلیدهای استاندارد طراحی شده اند و وقتی واحد از کابینت فراتر رفت، می چرخند تا به راحتی بتواند بر روی یک صفحه کلید استاندارد تایپ کرد. این سینی ها بر روی کل  ۴ ریل یک محفظه رک سرور چهار پایه نصب می شوند.

بلنک پنل : بلنک پنل ( که همچنین پنل پرکننده یا پنل های جدا کننده رک نامیده می شوند) در رک سرورها نصب می شوند تا جریان هوای مناسبی ایجاد شود. استفاده از رکی که بلنک پنل نداشته باشد منجر به خنک شدن نامناسب می شود که همچنین موجب آسیب ناشی از گرما می گردد. در صورتی که هر کدام از فضاهای عمودی در کابینت سرور باز باقی بماند، شکاف های بین تجهیزات رک باعث تغییر در جریان هوای رک و اجزای می شود. بلنک پنل ها در اندازه های مختلف از ۱ تا ۶ یونیت موجود هستند. بلنک پنل ها همچنین برای اهداف زیبایی و به منظور پر کرد فضای نصب مورد استفاده قرار نگرفته بکار می روند و ظاهری کامل و جذاب به محفظه رک می دهند.

rak11

نگهدارنده کابل : مدیریت کابل مناسب علاوه بر سازماندهی بهتر کابل های و کابل های برق در رک، به افزایش جریان هوا و در نتیجه افزایش طول عمر تجهیزات کمک می کنند. نگهدارنده های کابل در دو نوع افقی و عمودی عرضه می شوند.

در ادامه تصاویر برخی از انواع رک های دیواری و ایستاده و قطعات آن را می توانید مشاهده فرمایید :

 
در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید